NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков
4349
Калейдоскоп

В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората. Липсва смелост за нещо по-авангардно

| 03 Септември 2024, 11:01 ч.
В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков
В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков
Снимка © БТА

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.

Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak,  с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще представят свой поетичен спектакъл в Ганушевата къща в Шумен в рамките на "Лято Арт" днес следобед. Преди и след него на събитието, организирано от "Клуб култура за Шумен", ще прозвучат изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет. 

Водещ ще бъде Марияна Бранкованова, съобщиха организаторите.

Спектакълът вече е представян пред публика в София, Плевен, Габрово и Варна. Той е импровизация, именувана от Чаталов "Помощ! Тя ме обича!". С Любен Чаталов ни свързва не само творческо, но и любовно партньорство, каза Камелия Кондова.

"Ние живеем заедно от шест години. Той изповядва, че за да имаш някаква сериозна роля в изкуството, не трябва да се вземаш на сериозно. След участия в 200 филма продължава да казва, че това се е случило на късмет и на майтап и много си импонираме. И двамата не се вземаме на сериоз

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху специфичните инструменти.

Във Варна към неговия концерт се присъедини и професионалният музикант Валери Пашов. 

Мартиан Табаков случайно открива звуковите качества на своите метални произведения преди години при направата на арматура за човешка фигура от железа, които заварява. Това, което чува, му харесва и започва да разработва пластики специално. Тайната на произведенията е в резонаторните дървени кутии, които вибрират, обясни той и добави, че композициите, които изпълнява на тях, всеки път са различни, защото когато започне да свири импровизира.

Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави. Това каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която „Фондацията“ почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024). 

В продължение на близо два часа, звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на „Щурците“. Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, . 

„Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. „Щурците“ възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове“, каза Венко Поромански. „Ще представим песни, к

Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.

Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.

Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.

Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.

Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.

Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.

Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов. 

На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.

Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев. 

По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Изложбата е представяна в България и в Прага и по думите му публиката силно се вълнува, защото скулптурите са интерактивни и всеки може да ги докосва и да извлича звуци от тях. Табаков смята, че тези инструменти си заслужава да продължават да се използват и в бъдещите му намерения е да запише в подходящо студио музика с тях, както и да сътвори нови, за които вече има подготвени скици. 

Rнтервю с Мартиан Табаков:

Кое се появи първо като увлечение у Вас - музиката или изобразителното изкуство?

- Всичко тръгна с изобразителното изкуство. Рисувам много от дете, правех и големи формати. Майка ми обърна внимание и ме поощри, въпреки че е музикант. Брат ми Юлиян Табаков е художник и сценограф, може би съм се повлиял от него. Учих художествена обработка на метал в приложната гимназия в София и там си поех по пътя. След това влязох скулптура в Националната художествена академия. 
Като малък пробвах да свиря на цигулка и виолончело, но безуспешно. На петнадесет години си взех класическа китара, посещавах уроци за месец, следвах таблатури, успях да навляза в музиката и да правя мои композиции. Така паралелно започнах да се занимавам с двете изкуства и те се преплетоха. После непрофесионално включих и кавал, сега свиря малко и на контрабас. Участвам в театрални постановки и като музикант. Това са независими проекти. Работя с режисьорката Валерия Вълчева, която има много проекти на неадаптирани локации. Правил съм сценография на два спектакъла, някъде дори съм актьор, а във всички участвам с музикални изпълнения на живо. 

Кой материал предпочитате в скулптурата? 

- Металът дава много възможности да се изработят различни неща. Аз не правя само музикални инсталации, а и други творби, където смесвам и шперплат, пластмаса, рисунки, отливки, галванизация. Лесно залитам по различни форми, опитвам нови неща. Керамиката за мен е много приятен материал, който дава конкретни резултати. 

Тези скулптури мислени ли са като музикални или „запяха“ случайно?

- Това са музикални обекти или по-скоро са звукоизвличащи, макар че могат на тях да се правят и композиции. Започнах с тях случайно. При направата на арматура за човешка фигура от железа, които заварявах, нещо звукна в скулптурата и аз му обърнах внимание. Посоката ми хареса, стана ми много интересно и започнах да ги разработвам специално. 

Проучвали ли сте този опит от други автори? 

- Гледам да си сверявам часовника. Има материал по темата, но тя не е много развита, а в България съвсем. По света има много автори на музикални скулптури, но често използват електроника, а аз искам всичко да е акустично, изцяло чрез свойствата на материалите. 

Какво очаквате от публиката, как реагира тя на тези обекти? Нейното въвличане в изложбата важно ли е за Вас?

- Моята изложба е била само в България и в Прага, но виждам, че публиката силно се вълнува, защото им разрешавам достъп до скулптурите. Те са интерактивни и може хората да пробват сами инструментите и това сякаш много им харесва. Някои са впечатлени от звука, други, че могат да се докоснат до изкуството. Въвличането на публиката не е било основното в този проект, по-скоро беше вълнуващо да ги откривам за себе си, но много ме радва когато хората намират пътя до тях. 

Правили ли сте записи на звуците, които извличате от тях?

- Да, правил съм опити, но нямам успехи още в тази посока, защото може би се изисква специално студио. Може би това е нещо предстоящо в работата ми, защото някои от тези инструменти си заслужава да продължават да се използват. Композициите с тях всеки път са различни, защото когато започна да „свиря“ влизам в импровизация. Това е един от вълнуващите моменти, че не можеш да се повториш, трябва да търсиш нов път понеже няма точно зададени структура, по която са направени, ясна закономерност на тонове. Напротив, те диктуват как трябва да се случат нещата, сами показват в каква посока ще тръгнат композициите.

Трудно ли намерихте звука, налагаше ли се много да преправяте? 

- Доста етапи имаше в този процес. Минал съм през различни неща. Да, понякога не звучаха, но в един момент аз вече знам как да достигна до оптималния акустичен ефект. Изграждам резонаторни кутии, които вибрират. Без тях металните конструкции не функционират по този начин. Просто е игра на пропорции, материали и търпение да се сглоби всичко. 

Какво планирате занапред, ще продължите ли с всички посоки, в които работите?

- Не знам с кое бих могъл да се разделя. Може би на този етап с театъра, защото наистина се събират много. През последната година съм реализирал много неща. Едно от тях е голямоформатна пластика в бизнес парка в София. Тепърва ми предстоят и други разработки с музикалната скулптура, където има много неща за откриване, имам дори готови макети. 

Пластиките в градската среда у нас не са много, доминират паметниците. Интересно ли Ви е да работите в тази посока?

- Това за мен е интересна тема, бих се занимавал. Наистина в градската среда в България присъстват или паметници, или декорации и рядко има нещо, което да я оживи по хубав естетически начин. Трудно е да се сложи пластика или инсталация, защото е свързано с общественото мнение, а политиците се страхуват, тъй като техните позиции зависят по някакъв начин от него. Хората слагат неща, които се харесват, защото липсва смелост да сложат нещо по-авангардно. 
Преди промените, през социализма е имало художествени комисии и някаква цедка за тези неща, а сега частни поръчители директно възлагат на дадени хора. Много често резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен да ни показва нови пътища, да ни пробужда и да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
4349
Калейдоскоп

В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни.Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

| 03 Септември 2024, 11:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков
В България липсва смелост да се поставят авангардни пластики, които естетизират градската среда и ни образоват, смята Мартиан Табаков
Снимка © БТА

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.

Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak,  с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще представят свой поетичен спектакъл в Ганушевата къща в Шумен в рамките на "Лято Арт" днес следобед. Преди и след него на събитието, организирано от "Клуб култура за Шумен", ще прозвучат изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет. 

Водещ ще бъде Марияна Бранкованова, съобщиха организаторите.

Спектакълът вече е представян пред публика в София, Плевен, Габрово и Варна. Той е импровизация, именувана от Чаталов "Помощ! Тя ме обича!". С Любен Чаталов ни свързва не само творческо, но и любовно партньорство, каза Камелия Кондова.

"Ние живеем заедно от шест години. Той изповядва, че за да имаш някаква сериозна роля в изкуството, не трябва да се вземаш на сериозно. След участия в 200 филма продължава да казва, че това се е случило на късмет и на майтап и много си импонираме. И двамата не се вземаме на сериоз

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху специфичните инструменти.

Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави. Това каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която „Фондацията“ почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024). 

В продължение на близо два часа, звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на „Щурците“. Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, . 

„Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. „Щурците“ възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове“, каза Венко Поромански. „Ще представим песни, к

Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.

Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.

Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.

Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.

Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.

Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.

Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов. 

На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.

Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев. 

По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Във Варна към неговия концерт се присъедини и професионалният музикант Валери Пашов. 

Мартиан Табаков случайно открива звуковите качества на своите метални произведения преди години при направата на арматура за човешка фигура от железа, които заварява. Това, което чува, му харесва и започва да разработва пластики специално. Тайната на произведенията е в резонаторните дървени кутии, които вибрират, обясни той и добави, че композициите, които изпълнява на тях, всеки път са различни, защото когато започне да свири импровизира.

Изложбата е представяна в България и в Прага и по думите му публиката силно се вълнува, защото скулптурите са интерактивни и всеки може да ги докосва и да извлича звуци от тях. Табаков смята, че тези инструменти си заслужава да продължават да се използват и в бъдещите му намерения е да запише в подходящо студио музика с тях, както и да сътвори нови, за които вече има подготвени скици. 

Rнтервю с Мартиан Табаков:

Кое се появи първо като увлечение у Вас - музиката или изобразителното изкуство?

- Всичко тръгна с изобразителното изкуство. Рисувам много от дете, правех и големи формати. Майка ми обърна внимание и ме поощри, въпреки че е музикант. Брат ми Юлиян Табаков е художник и сценограф, може би съм се повлиял от него. Учих художествена обработка на метал в приложната гимназия в София и там си поех по пътя. След това влязох скулптура в Националната художествена академия. 
Като малък пробвах да свиря на цигулка и виолончело, но безуспешно. На петнадесет години си взех класическа китара, посещавах уроци за месец, следвах таблатури, успях да навляза в музиката и да правя мои композиции. Така паралелно започнах да се занимавам с двете изкуства и те се преплетоха. После непрофесионално включих и кавал, сега свиря малко и на контрабас. Участвам в театрални постановки и като музикант. Това са независими проекти. Работя с режисьорката Валерия Вълчева, която има много проекти на неадаптирани локации. Правил съм сценография на два спектакъла, някъде дори съм актьор, а във всички участвам с музикални изпълнения на живо. 

Кой материал предпочитате в скулптурата? 

- Металът дава много възможности да се изработят различни неща. Аз не правя само музикални инсталации, а и други творби, където смесвам и шперплат, пластмаса, рисунки, отливки, галванизация. Лесно залитам по различни форми, опитвам нови неща. Керамиката за мен е много приятен материал, който дава конкретни резултати. 

Тези скулптури мислени ли са като музикални или „запяха“ случайно?

- Това са музикални обекти или по-скоро са звукоизвличащи, макар че могат на тях да се правят и композиции. Започнах с тях случайно. При направата на арматура за човешка фигура от железа, които заварявах, нещо звукна в скулптурата и аз му обърнах внимание. Посоката ми хареса, стана ми много интересно и започнах да ги разработвам специално. 

Проучвали ли сте този опит от други автори? 

- Гледам да си сверявам часовника. Има материал по темата, но тя не е много развита, а в България съвсем. По света има много автори на музикални скулптури, но често използват електроника, а аз искам всичко да е акустично, изцяло чрез свойствата на материалите. 

Какво очаквате от публиката, как реагира тя на тези обекти? Нейното въвличане в изложбата важно ли е за Вас?

- Моята изложба е била само в България и в Прага, но виждам, че публиката силно се вълнува, защото им разрешавам достъп до скулптурите. Те са интерактивни и може хората да пробват сами инструментите и това сякаш много им харесва. Някои са впечатлени от звука, други, че могат да се докоснат до изкуството. Въвличането на публиката не е било основното в този проект, по-скоро беше вълнуващо да ги откривам за себе си, но много ме радва когато хората намират пътя до тях. 

Правили ли сте записи на звуците, които извличате от тях?

- Да, правил съм опити, но нямам успехи още в тази посока, защото може би се изисква специално студио. Може би това е нещо предстоящо в работата ми, защото някои от тези инструменти си заслужава да продължават да се използват. Композициите с тях всеки път са различни, защото когато започна да „свиря“ влизам в импровизация. Това е един от вълнуващите моменти, че не можеш да се повториш, трябва да търсиш нов път понеже няма точно зададени структура, по която са направени, ясна закономерност на тонове. Напротив, те диктуват как трябва да се случат нещата, сами показват в каква посока ще тръгнат композициите.

Трудно ли намерихте звука, налагаше ли се много да преправяте? 

- Доста етапи имаше в този процес. Минал съм през различни неща. Да, понякога не звучаха, но в един момент аз вече знам как да достигна до оптималния акустичен ефект. Изграждам резонаторни кутии, които вибрират. Без тях металните конструкции не функционират по този начин. Просто е игра на пропорции, материали и търпение да се сглоби всичко. 

Какво планирате занапред, ще продължите ли с всички посоки, в които работите?

- Не знам с кое бих могъл да се разделя. Може би на този етап с театъра, защото наистина се събират много. През последната година съм реализирал много неща. Едно от тях е голямоформатна пластика в бизнес парка в София. Тепърва ми предстоят и други разработки с музикалната скулптура, където има много неща за откриване, имам дори готови макети. 

Пластиките в градската среда у нас не са много, доминират паметниците. Интересно ли Ви е да работите в тази посока?

- Това за мен е интересна тема, бих се занимавал. Наистина в градската среда в България присъстват или паметници, или декорации и рядко има нещо, което да я оживи по хубав естетически начин. Трудно е да се сложи пластика или инсталация, защото е свързано с общественото мнение, а политиците се страхуват, тъй като техните позиции зависят по някакъв начин от него. Хората слагат неща, които се харесват, защото липсва смелост да сложат нещо по-авангардно. 
Преди промените, през социализма е имало художествени комисии и някаква цедка за тези неща, а сега частни поръчители директно възлагат на дадени хора. Много често резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен да ни показва нови пътища, да ни пробужда и да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.